Остават белези в психиката за цял живот
Майка прегръща дъщеря си. Снимка: Guliver / Getty
Чували сте тези фрази от своята майка. Вероятно на свой ред и тя от своята. Не защото не ни е обичала. Напротив, силно ни е обичала и е искала „правилно“ да ни възпита. Но по много странен начин.
Най-неприятното е, че и ние изричаме тези фрази на децата си. Понякога дори с онзи омразен тон, който някога сме ненавиждали.
Според психолозите, когато сме уморени, разстроени или притеснени, психиката се включва на своеобразен автопилот. И ние повтаряме онова, което сме чули и научили в детството.
Не го правете!
Eто 6 паразитни фрази, които е добре да избягвате.
Така че по подразбиране трябва да си: а)добра домакиня б) спретната, в) мила и любяща.
Към момчетата има други изисквания. Не плачете, бъдете кавалери, защитавайте се, играйте си с коли, не се интересувайте твърде много от собствения си външен вид и винаги, винаги отстъпвайте на момичето, защото е момче!
Като цяло момчетата и момичетата са много различни и не дължат нищо на никого. Още по-малко трябва да се съобразяват с някакви насадени от миналото стереотипи.
Това означава, че никога и при никакви обстоятелства детето не бива да говори за постиженията си.
Има отличен? Е, все пак, всички в семейство са били отличници! Избрана за кралица на красотата? Външният вид не е най-важното нещо!
Пише стихотворения? Е, нека ги публикуват, тогава ще поговорим.
Защо нашите майки са ни казвали тези неща, никой не знае.
В резултат детето расте неуверено в собствените сили и възможности.
Формираме първото мнение за себе си, водейки се от мнението на родителите си. А, когато чуваш: „С този твой характер с никой няма да може да се разбереш!“ или пак „С тази твоя разсеяност за къде си?“ - Така детето расте с представата, че не е много умно, не е особено смело, не е проницателно .. и какъв специалист ще излезе от него?
Кола? Как ще я кара, като цял живот бърка ляво и дясно.
Куче? Ама той не може да се грижи за себе си, как ще поеме отговорност за едно животно ...
Всички тези представи за нас самите са насадени в детството.
Може би майка ни е искала да ни види по-различни. Или се е страхувала, че е дъщеря ѝ пораства и вече е ухажвана. Или се тревожи, че вчерашното момиче си слага грим и червило.
Всички тези страхове и притеснения обикновено приемат доста неприятна форма. „ На токчета си като чапла в блато!“ , „Косата ти е тънка, като я пуснеш, приличаш на вещица!“
Здравейте страшни комплекси!
Всички помнят тази фрази израз на потискане, пренебрегване, отричане на правото на глас. Детето трябва да се подчинява и да прави както му се казва. Да бъде тихо, дискретно, незабележимо. Някои, чувайки тези думи, се бунтуват, други израстват със слаба воля - хора, които смятат, че нямат право да защитават своите позиции и права.
майка и син говорят. Снимка: Guliver / Getty
Децата трябва да се подчиняват! Когато пораснат, тогава ще имат думата ... Проблемът с тези формулировки е в лицемерието. Защото се оказва, че всичко е позволено, но само на възрастните.
Мама винаги е жертва. Детето е болно – как да развива и да расте в кариерата. Трябва да взема допълнителни частни уроци – как да спестява пари ...
Майката по всякакъв начин внушава на детето си чувство на вина. И в същото време сякаш казва: един ден вие ще пораснете, ще родите деца и животът за вас ще свърши. Ще имате много задължения и никакво удоволствие.
Аз - няма! Обичам те, но няма да те глезя! Защо?
На този въпрос нашите майки нямаха отговор. И в крайна сметка ние не сме научени нито да хвалим, нито да приемаме похвали.
Не мрънкайте, не се оплаквайте, запазете емоциите си за себе си.
Добре е, че съвременните психолози развенчаха този мит и тази фалшива устойчивост. Насърчават всеки да изрази чувствата си - недоволство, негодувание, гняв, нека само избере приемлива и подходяща форма. На това трябва да учим децата си. В крайна сметка е по-добре да кажете, че сте разстроени, отколкото да трупате всичко в себе си и след това, неспособни да го понесете, да направете нещо МНОГО лошо.
Мона Василева
Много важно е да си създадете емоционални семейни моменти, които да останат в спомените.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари